„МРЕЖА 90 ПЛУС“
- Posted by Tamara Bojic
- On 26. јануар 2016.
- 0 Comments
„Мрежа 90 плус“
Иако се старост и старење као феномен проучава већ вековима, ни данас не постоји једна, потпуна и јединствена дефиниција старости. Основе за здраво активно старење, уз очување функционалне способности и унапређивање здравља у дубокој старости, постављају се у ранијој животној доби властитим одлукама и позитивним здравственим понашањем.
Београдски дневни центри и клубови воде бригу о најстаријим грађанима Београда.
Услуге геронтолошких клубова и „помоћ у кући“ користи 7.000 корисника, од којих 397 има преко 90 година. Истражујући њихове потребе дошло се до закључка да су потребе припадања, прихватања и поштовања на врху листе.
То је био подстицај да „Дневни центри и клубови“ креирају програм „Мрежа 90 плус“.
Циљ програма је социјална подршка људима „четвртог животног доба“, који живе у самохраним домаћинствима, отуђени и излоловани.
„Живела сам цео живот скромно и поносим се својим годинама али што сам старија све сам више немоћнија и потребна ми је помоћ. Волела бих да имам са ким да се дружим и да изађем у шетњу. Када сам погледала слику са матуре, схватила сам да сам једино ја још увек ту, сви су отишли. Осећам се као да сам са друге галаксије, људи су се доста променили, живе брзо а ја то више не могу. Овде немам никога, немам коме да обратим, једино могу да рачунам на комшије и геронтодомаћицу која ми значи све. Одржава ми кућу савршено а када је пошаљем у куповину врати се пре него што је изашла, брза је и ефикасна – рекла је Мирјана Кашанин (96 година), која користи услугу помоћ у кући већ 18 година, додавши да су добри односи толеранција и љубазност су главне ствари којима треба да се водимо у животу“
Осећај неприхватања и одбачености је болно искуство које „Мрежа 90 плус“ жели да промени. Задаци који стоје пред овим програмом су: подршка у сфери очувања и подизања нивоа задовољства животом, постизање и очување позитивног става према себи и другима, социјална интеграција, обезбеђење и унапређење комуникације, смањење осећаја беспомоћности а истовремено промоција могућности и преосталих снага најстаријих наших суграђана.
Корисница услуге помоћи у кући, Веселиновић Радмила, (91 година) до дубоке старости стигла је захваљујући генима али и способношћу да прихвати све оно што јој живот доноси.
„Рецепт за дуговечан живот јесте да пре свега имате мир у души, да вас ситнице не дотичу, ако то успете да савладате онда ћете дуже живети. Све што ме снашло у животу ја сам прихватила, као и сада што прихватам да старост није радост, јер много треба улагати времена у себе али уз геронтодомаћицу је све лакше. Ништа не можете у животу променити, он ће ићи својим током без обзира колико се опирали.“
Госпођа Веселиновић користи услугу помоћи у кући 9 година и геронтодомаћица јој пружа помоћ, подршку и руку пријатељства:
„Задовољна сам и не бих могла да фунционишем без геронтодомаћице. Она ме чешља, шиша, купа, пресваличи кревет, спрема зимницу…. Раније сам могла сама, али више не могу, сада она мора да ми помаже у свему. Јако смо лепо организоване. Она остави своје проблеме испред врата и дође насмејана, тако да једва чекам да дође. Постоје добри људи који ће вам притећи у помоћ само је потребно да знамо шта хоћемо.“
Програм „Мрежа 90 плус“ жели да понуди емпатију, информацију, дружење и подстицај.
Марк Твен је рекао: “У животу ме мучило пуно ствари, од којих се већина никад није десила”. И заиста је тачно да наше мисли утичу на квалитет нашег живота, што нам је потврдио и један од наших најстаријих суграђана, уједно и корисник помоћи у кући, Милан Кршљански.
Господин Кршљански је психолог у пензији, а недавно је напунио 101 годину живота.
„Важно је наслеђе али и начин живљења, да будете поштовани и да поштујете људе. Морати да научите да опростите….иако је то тешко. Али када опростите, много се боље осећате. Током свог живота сам певао, играо, волео, забаљао се, био весео и друштвен човек, чак сам волео и да попијем, али већ 50 година пијем само воду. Данас волим да шетам па чак и свратим до локалног кафића на кафу. Да будем виђен!- рекао Кршљански кроз осмех и такође додао да је његова главна водиља “Корачам не боли, ја желим, ја хоћу, ја могу!““
Милан и даље води квалитетан и здрав живот уз помоћ герондомаћице, за коју има само речи хвале.
„То су особе доброг срца и без њих се не може. Оне раде са тешким болесним људима а много је нас који тражимо помоћ а дати помоћ је велика ствар. Радити са разним старим људима је тешко. Старост је једна врста болести, ми тражимо помоћ негу и пажњу а то не може да пружи свако. Када дође геронтодомаћица ја не морам да размишљам ни о чему.“
Ако прихватимо да генетика игра значајну улогу у дужини живота, остаје нам питање који стилови живота доприносе дуговечности.
Програм „Мрежа 90 плус“ је промовисан управо на Међународни дан старијих особа, приликом отварања геронтолошког клуба у Земуну. Том приликом 15 деведесетогодишњака је добило одличје за своју дуговечност. Убрзо су уследиле и друге активности: одлазак у позориште, организовано је у Клубу за старије „Стари град 2“, предавање деведесетједногодишње професорке у пензији на тему „Живот и рад Михајла Пупина“. Петог новембра припређена је прослава стотог рођендана корисника услуге „помоћ у кући“ уз присуство градоначелника Београда Синише Малог. Ученици четвртог један ОШ „Краљ Петар I“, учитељице Надежде Михајловић су припремили споменар са цртежима и порука за деда-Милана. Активности се настављају. Тим који чине социјални радници, радни терапеути, организатори помоћи у кући, заједно са волонтерима су спремни за нове акције. Бројка од 81.550 старијих од 85 година у Србији и 51 стогодишњак у Београду говоре да су на добром путу.
Ту су за све оне који желе да се придруже мрежи.
Антрфиле:
Антонијевић Бранка геронтодомаћица Савски венац, 8 година ради у ПУК.
Да бисте радили овакав посао морати имати вољу, љубав и стрпљење. Они су више од деце јер су у трећем добу. Вежемо се за њих јер постанемо део њихове породице али треба имати толеранцију и одржавати баланс. У договору са њима стижемо све да урадимо. Свој посао не носим кући, све оставим иза себе, осим ствари које научим од њих и које су ми свакодневне водиље. Они су људи са животним искуством и од њих се може много тога научити. Корачај храбро и корачај слободно! |
0 Comments