НОВЕМБАР 2021.
- Posted by Irena Babovic
- On 3. фебруар 2022.
- 0 Comments
01.11.2021. Оне су прве особе са којима ћете се сусрести када донесете одлуку да нас консултујете или сте одлучили да је смештај у дому прави избор за вас. Оне су ту да корисницима пруже помоћ у текућим животним стварима, као и подршку у прихватању промена које су саставни део процеса старења. Оне су ту да са корисницима поделе радост, али и да пруже утеху у тешким тренуцима. Оне су мост између корисника и сродника, основни извор информација о стању њихових ближњих, посебно у последњих годину и по дана. Увек љубазне, услужне, сналажљиве и спремне за прихватање изазова у решавању разних животних прилика. Оне су социјалне раднице Дома Бежанијска коса.
3.11.2021. Властити дом је место где се сви осећамо најсигурније. Зато је могућност старијим суграђанима да дане проводе у окружењу на које су навикли и учествују у активностима дневног живота непроцењива. Ову могућност од сада ће имати и сениори који живе на територији градске општине Сурчин обзиром да је 2. новембра на овој општини почела са радом служба „Помоћ у кући“. Овом догађају присуствовали су заменик градоначелника Горан Весић, градска секретарка за социјалну заштиту Наташа Станисављевић, председник Општине Сурчин Стеван Шуша, директор Геронтолошког центра Срђан Димитријевић и руководилац Центра за социјални рад у Сурчину Немања Антонијевић.
5.11.2021. Геронтолошки центар Београд представља 19. по реду Фестивал стваралаштва старијих „Златно доба“ под слоганом „Корак напред“. Програм се премијерно емитује 5. и 6. новембра на онлајн платформи – Youtube каналу Геронтолошког центра Београд и у офлајн издању у складу са мерама Владе Републике Србије и Кризног штаба за сузбијање заразне болести Ковид-19. Директор Установе Срђан Димитријевић отворио је Фестивал са поруком да свако може бити креативан на свој начин. Ослободимо машту и стварајмо.
ОТВАРАЊЕ 19. ФЕСТИВАЛА СТВАРАЛАШТВА СТАРИЈИХ „ЗЛАТНО ДОБА„
5.11.2021. Свако дело иза себе има један процес, процес стварања. Од идеје, преко припреме и израде до реализације магичан је пут који сваки стваралац доживи на свој начин. У оквиру програма 19. Фестивала стваралаштва старијих представљамо вам део тог магичног процеса током радионица у Дневним центрима и клубовима за старије у протеклих годину дана.
5.11.2021. У оквиру програма овогодишњег фестивала погледајте ретроспективу глумачког стваралаштва позоришне трупе „Пита луда: Куда?“. Представу „Деда и унук“ изводе Слободанка и Момир Антонијевић (снимак из 2019. године).
6.11.2021.„Неми филм у Лесковцу“ је још једно дело из ретроспективе позоришне трупе „Пита луда: Куда?“. У форми кратког филма монолог изводи Стојан Грујић. (Снимак из 2013. године)
6.11.2021. Иако нам модерна технологија омогућава да сваки текст откуцамо брзо и савршено, живот и дух тексту може да да само особа која га исписује својом руком. Калиграфија као вештина лепог писања представља истовремено технику, уметност и хоби. У оквиру програма 19. Фестивала стваралаштва старијих „Златно доба“ погледајте изложбу радова чланова Дневних центара и клубова за старије који су на радионици калиграфије имали прилику да се опробају у овој дивној вештини.
ИЗЛОЖБА РАДОВА ПОЛАЗНИКА КУРСА КАЛИГРАФИЈЕ
8.11.2021. Цртање, сликање, колаж, мозаик, трансфер… Само су неки од начина да уметник изрази своје идеје и емоције. У оквиру 19. Фестивала стваралаштва старијих „Златно доба“ погледајте како су чланови Дневних центара и клубова за старије пренели свој унутрашњи доживљај и инспирацију на платно.
8.11.2021. Током креативних радионица у „Дневним центрима и клубовима за старије“ настао је велики број уникатних радова. У зависности од могућности и афинитета чланови се одлучују за неку од многобројних техника израде које су у понуди, а неретко то буде и више њих, јер када се једном покрене талас креативности жеља за стварањем не престаје. У оквиру програма 19. Фестивала стваралаштва старијих „Златно доба“ погледајте изложбу радова који су произашли из тог креативног таласа.
8.11.2021. У Дому Стационар у Диљској данас је обележена слава „Свети Димитрије“. Уз придржавање свих епидемиолошких мера парохијски свештеник Јово Калинић обавио је литургију, а на крају богослужења благословљено је славско кољиво и пререзан славски колач.
15.11.2021. Улога и значај психолошке подршке током пријема и боравка у дому.
Паулина Фирићаски, психолошкиња, дом Бежанијска коса
„Иако је старење неизбежно за сва бића смислено старење је задатак постављен само човеку. Какав је смисао нашег живота? Само онај који му ми дамо.“ Јоланда Јакоби
Долазак у дом представља прекретницу сваке особе услед осећаја одвајања од породице и блиских пријатеља,старих навика и промене средине. Ради лакшег разумевања сопствених осећања и превазилажења страха од непознатог обезбеђује се инвидуална психосоцијалана подршка. Психолог помаже у разумевању нових услова живота, ублажавању туге која се може јавити у адаптационом периоду, оснаживању самопоуздања, емоционалних, интелектуалних и социјалних капацитета корисника и доприноси постепено прихватању нове средине. Током боравка у Установи психолог континуирано прати промене у психофизичком статусу корисника и усклађује психолошки третман у складу са насталим променама у циљу што дужег очувања менталног здравља корисника.
„Старијем човеку у изналажењу смисла, сврхе, вере и очувању наде помаже осећање да је његов живот био испуњен и да постоје особе које он воли и од којих је вољен и уважаван.“
0 Comments