НОВЕМБАР 2024.
- Posted by Irena Babovic
- On 14. новембар 2024.
- 0 Comments
05.11.2024. Јединствена манифестација креативности старије генерације – Фестивал „Златно доба“ отворена је уз подршку Града Београда – Секретаријата за социјалну заштиту и Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Фестивал је успео да одржи континуитет и покаже да креативност има нематеријалну вредност која доприноси инклузивном друштвеном развоју и разумевању међу људима. Мисију активације стваралаштва Фестивал остварује захваљујући сарадњи са друштвеном заједницом која је дала велики допринос у креирању пријатељског окружења за људе „златног животног доба“.
- Фестивал под слоганом „Са нама је живот лепши“ отворила је подсекретарка за социјалну заштиту Јасмина Ивановић. Поздравила је присутне представнике београдских клубова за старије и похвалила њихов ентузијазам и активност којима разбијају предрасуде које треће доба са собом носи.
Као и сваке године и ове су, у оквиру Фестивала, додељене награде у четири категорије: поетска награда „Златни стих“, награда за кратку причу „Златни карактер“, новинарска награда „Златна реч“ и награда „Искорак“.
Корисница Дома Бежанијска коса Милица Селић, која се бави планинарењем, добитница је награде „Искорак“. Награда за животни стил и постигнућа којима се трансформишу стереотипи о старењу и старима отишла је у праве руке. Милица Селић је ове године прославила 90. рођендан а са планинарским друштвом последњих година путује само по Србији. Од момента када је постала пензионер одлучила је да ће преостали део живота посветити планинарењу. Са искусним планинарима путовала је по Европи, Африци и Азији а посебно је поносна на свој успон на Олимп у Грчкој и Галдепинген у Норвешкој. Милица Селић из дана у дан доказује да никад није касно остваривати своје снове, да са одлучношћу и страшћу према животу можемо померати сопствене границе у било ком узрасту.
„Златна реч“, новинарска награда за хумано новинарство у служби неговања позитивног односа према старијим лицима, припала је новинару Бори Отићу. Уважени Бора Отић аутор је и уредник драгоценог циклуса емисија „5казање“ која је потекла у оквиру Радио Телевизије Војводина. Бора Отић је створио значајан медијски простор за теме које одражавају универзалне моралне људске вредности – племенитост, честитост, доброту. Људске приче из „5казања“ побуђују на хуманост, на помоћ у невољи. Посвећује се медијска пажња ствараоцима, иноваторима, креативним, талентованим, саосећајним и великодушним људима. Има места за сваког човека без обзира на разлике међу њима. И тако, Бора Отић, већ 20 година преноси поруку да је свако вредан на свој начин што чини право богатство једне заједнице и једног народа коју управо осликава „5казање“.
Од првог Фестивала „Златно доба“ поетско стваралаштво је најзаступљеније и осведочено је да кроз поетику старији на аутентичан начин изражавају себе и своју генерацију. У састав овогодишњег стручног жирија ушли су: Радислав Јовић, књижевник, Весна Митровић, професорка српског језика и књижевности и Миланка Берковић, професорка разредне наставе.
Треће место и награда „Бронзани стих“ припала је Милици Слијепац за песму „Детињство“.
Друго место и награда „Сребрни стих“ припала је Бонки Вукосављевић за песму „Отац стоји и руком маше“.
Прво место и награда „Златни стих“ као и скулптура, рад академског вајара Милосава Павелке, припала је Душици Томић за песму „Не дам“.
Први пут у оквиру Фестивала „Златно доба“ расписан је конкурс за кратку причу „Златни карактер“. У састав стручног жирија ушли су: Јован Мијовић, глумац, Олга Арсић и Гала Одановић, професорке српског језика и књижевности. Награда „Златни карактер“ и скулптура, рад академског вајара Милосава Павелке, припала је Драгославу Обрадовићу за причу „Слика без рама“.
Другог дана Фестивала одржана је изложба под називом „Креативно срце“. Своје умеће су представили љубитељи ручног рада и рукотворина и на тај начин постали део манифестације која слави аматерско стваралаштво старијих. Изложба је одржана у Кући Ђуре Јакшића, у једној од најпознатијих и најстаријих кућа у Скадарској улици. Изузетно инспиративне идеје учесници су успели да представе обликом срца и створе предивна дела којима су се дивили сви посетиоци изложбе.
„За дивне мале дивове“, за превремено рођене бебе које се налазе на Институту за неонатологију Србије уручени су поклони ручне израде. Посвећене чланице београдских клубова за старије ову активност претвориле су у традицију која се одржава више од 10 година. Из њихових креативних радионица изашло је на десетине прекривача, капица и неодољивих попкица. Направљени су од најквалитетнијих природних материјала, јединствени и креирани са пуно љубави. Поклон пакети су уручени представницама Института за неонатологију у просторијама Дневног центра и клуба за старије „Врачар“. Ова акција представља континуитет у пружању подршке малим пацијентима и здравственом особљу које о њима брине.
0 Comments