VI ФЕСТИВАЛ МЕЂУГЕНЕРАЦИЈСКЕ САРАДЊЕ „ОКЕЈ“
- Posted by Irena Babovic
- On 27. мај 2019.
- 0 Comments
24.05.2019. Фестивал међугенерацијске сарадње „ОКеј“, шести по реду, под слоганом „Почело је међугенерацијско отопљавање“ свечано је отворен у највећем клубу за старије на Врачару „Игор Холодков“. В.д. директора Установе Срђан Димитријевић је поздравио госте, сараднике и захвалио се великом броју корисника домова и чланова клубова као и запосленима на подршци и организацији ове велике манифестације. Нагласио је значај фестивала који се огледа у преношењу знања и искуства не само са старијих генерација на млађе већ и обрнуто, са млађих генерација на старије.
Међугенерацијски „ОКеј“ хор састављен од младих из Установе за децу и младе „Сремчица“ и певачке групе „Звездарске звезде“ из клуба за старије „Дринка Ћуковић“ припремио је песму „Нек живи љубав“ и сплет песама група „Идоли“ и „Бијело дугме“. Уз бурни аплауз подршке оправдали су очекивања након недеља вредних припрема.
Награда „Златно срце“ за хумане активности, акције и подвиге према старијим лицима ове године припала је Предрагу Жижовићу, младом учитељу вежби таи-чи и чи-гонг. Господин Жижовић већ више од 10 година сваке недеље вежба са корисницима Дома „Бежанијска коса“ и брине да остану витални, активни и задовољни. Волонтирајући у геронтолошком пољу даје изванредан пример како се може помоћи побољшању положаја старијих у друштву. Својим редовним добровољним радом подстакао је и колеге из Таи чи савеза Србије да се укључе у волонтерску активност у оквиру Геронтолошког центра Београд. Награду је добитнику уручила Елена Билић, чланица већа Града Београда.
Добитник признања „ОКеј медаља“ која се додељује са циљем промовисања примера добре праксе образовних институција и неговања међугенерацијске толеранције, разумевања и пријатељства ове године је Основна школа „Илија Гарашанин“ из Гроцке. Љиљана Бошковић, директорка једне од најстаријих школа у Србији која постоји чак 3 века, примила је признање за дугогодишњу сарадњу са београдским клубовима за старије. Признање јој је уручила Стана Лукић, чланица већа Општине Чукарица.
У сали Основне школе „Илија Гарашанин“ из Гроцке и у сарадњи са Културним центром Гроцка одржана је ликовна колонија у којој су учествовали ученици 3. разреда и чланови сликарског атељеа Дневних центара и клубова за старије. Уз савете искуснијих уметника млађи учесници су сликали различите мотиве и уживали у заједничком дружењу и стварању. У знак подршке Фестивалу „ОКеј“ све слике су поклоњене Основној школи.
Радионици старих заната у клубу за старије „Радана Пупић“ придружили су се ученици ОШ „Раде Кончар“ и ученици Школе за дизајн. У овом кутку за заљубљенике у српску традицију настају народне ношње, ткане торбе, ткане простирке и пончо огртачи а може се по жељи израдити и наручити уникатан дар са етно мотивом или шаром по избору. Повезивање и укључивање младих како би се заинтересовали за посао кроз праксу доприноси очувању традиције и културне баштине овог поднебља.
Радионицу оригамија одржали су студенти Одељења за андрагогију Филозофског факултета а полазници су били чланови клуба „Стари град 2“. На првом часу полазници су савладали два облика оригамија међу многобројним могућностима овог креативног дизајнирања.
Установа Геронтолошки центар Београд се захваљује Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Скупштини Града Београда, Центру за културу Гроцка, Установи за децу и младе „Сремчица“, Школи за дизајн Београд, Основној школи „Илија Гарашанин“ из Гроцке, Основној школи „Раде Кончар“ из Земуна, Факултету за специјалну едукацију и рехабилитацију, Одељењу за андрагогију Филозофског факултета Универзитета у Београду и осталим многобројним сарадницима који су узели учешће на овогодишњем Фестивалу „ОКеј“.
0 Comments