XVI ФЕСТИВАЛ СТВАРАЛАШТВА СТАРИЈИХ „ЗЛАТНО ДОБА“
- Posted by Irena Babovic
- On 14. септембар 2018.
- 0 Comments
Установа Геронтолошки центар Београд је имала част да Фестивал са традицијом и мисијом промоције стваралаштва сениора, 16. по реду, започне у једној од најважнијих културних институција наше земље – Народном музеју. Фестивал је понудио сениорима платформу нових начина коришћења слободног времена и промоцију њихових достигнућа. Директна инспирација фестивала била је мисао једног пољског писца: „Младост је природни таленат, а старост уметничко дело“, а управо се у Србији, као једној од демографски најстаријих земаља света, уоквирила у празник стваралачког изражавања старијих лица. „Златно доба“ је проистекло из ентузијазма и потребе сениора да створе свој културни простор у коме ће бити главни актери: глумци, писци, певачи, играчи, сликари…
Циљ Фестивала од његовог оснивања 2003. године био је и остао исти: манифестација, афирмација, промоција и активација аматерског стваралаштва старијих лица, као и неговање и проношење нематеријалне културне баштине, културна интеграција и размена између региона и земаља. Фестивал се традиционално одржава у златном месецу – септембру и траје 2 дана.
Господин Зоран Ђорђевић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања званично је отворио Фестивал нове генерације „златног доба“. Нагласио је да овај фестивал показује да најстарији суграђани и даље раде, стварају и да су активни чланови друштва.
Господин Андреја Младеновић, помоћник градоначелника Београда, рекао је да се на овом фестивалу виде енергија, стварање и идеје и да он представља финале свега онога што се упорно и стрпљиво радило дуже време.
Свечаном отварању Фестивала стваралаштва присуствовали су Њено Краљевско Височанство Принцеза Катарина која дуги низ година подржава Установу, директорка Народног музеја мр Бојана Борић-Брешковић и остале званице и партнери у хуманизацији услова живота људи трећег животног доба.
Фестивал стваралаштва старијих установио је награде у неколико категорија: награда „Златни стих“ за песничко стваралаштво, награда „Златно доба“ за животно дело, награда „Златна реч“ за хумано новинарство и награда „Искорак“ за сениора који је показао храброст у померању граница постављених стереотипима.
У оквиру Фестивала расписан је поетски конкурс „Златни стих“. Чланови жирија од пристиглих песама изабрали су најуспешнију а то је песма ауторке Снежане Димић под називом „Мајка“.
Награда „Златно доба“ за животно дело истакнутим ствараоцима из различитих области чије је дело и живот на корист људима и које одликује оданост племенитим људским тежњама припала је социологу г-дину Градимиру Зајићу. Од 2007. године г-дин Зајић је председник Удружења истраживача социјалних прилика – Мрежа ИСП а од 2017. године се бави социјалном инклузијом старих кроз пројекат ИСП евергрин са циљем окупљања пензионисаних истраживача социјалних прилика због размене искустава са млађим колегама.
Уметничко веће 16. Фестивала донело је одлуку да овогодишњи лауреат награде „Златна реч“ буде истакнута новинарка дневних новина „Политика“ госпођа Марија Бракочевић. Г-ђа Бракочевић је створила у најстаријим и најутицајнијим дневним новинама у овом делу Европе континуирани простор за теме које се тичу живота особа у златном добу. Захваљујући њеном професионалном сензибилитету јавност може редовно да се информише о потребама и животу старијих људи. Својим текстовима у новинама које се због свог угледа и утицаја сматрају и једним од националних институција у Србији, новинарка Марија Бракочевић мотивише појединце и јавност за остваривање хуманијег односа према старијима у заједници.
Награда „Искорак“ за сениоре који имају храброст да помере границе постављене стереотипима о начину живота људи у трећем животном добу припала је осамдесетшестогодишњој Радовинки Ради Вукајловић из Београда. Г-ђа Вукајловић је рођена 1932. године и пример је за све да активност и стваралаштво не знају за године.
Дует Биљане и Иване Трмчић, који се изнедрио из јединственог вокалног ансамбла „Ђердан“, музиколога Мире Васиљевић, наступио је са песмом „Седам сати удара“.
У Малој галерији музеја отворена је продајна изложба рукотворина у којој су корисници Установе приказали само део својих вештина. Сликане ешарпе од муслина и свиле, везене марамице и кошуље, уникатни брошеви, хеклани кишобрани, торбе од папира, златовез и вез, слике и колажи, скулптуре од дрвета приказују креативно стваралаштво дивних, вредних људи који припадају златној генерацији.
Дневне новине „Политика“ најавиле су дводневну манифестацију „Златно доба“ и вест о награђеној новинарки Марији Бракочевић.
Првог дана Фестивала приказана је и позоришна представа „Ромска рапсодија“ на сцени „Театра 78“. Драмска секција Клуба „Дринка Ћуковић“ побринула се да препуну салу насмеје до суза и освоји овације и аплаузе. Сценографија, костими, сјајно извођење глумаца-аматера гарантују дуговечност ове изванредне представе.
Другог дана Фестивала, на Калемегдану, уз музичко-фолклорни колаж у ком су се представили ансамбли и певачке групе, одржана је и ликовна колонија, креативна радионица „Етно шик“ и радионица „Мини башта“. Ликовна колонија под називом „Мој град“ окупила је сликаре Ликовног студија Пензионерско-аматерског-културно-уметничког друштва „Анђелка Трнавац“ дневних центара и клубова. Чланице „Етно шик“ радионице презентовале су начин израде медаљона и накита са етно мотивима. Комбиновање и садња различитих култура за кућне услове и на отвореном, приказана је у оквиру „Мини баште“ уз корисне савете свим суграђанима.
О Фестивалу стваралаштва, наградама које су додељене, рукотворинама које су изложене у Малој галерији, програму 2. дана Фестивала писао је и „Глас осигураника“ на 10-ој страни листа.
0 Comments