ПЕТИ ФЕСТИВАЛ МЕЂУГЕНЕРАЦИЈСКЕ САРАДЊЕ „ОКЕЈ – ПОВЕЗУЈЕМО ГЕНЕРАЦИЈЕ“
- Posted by Milorad Babović
- On 26. април 2018.
- 0 Comments
Са благословом Његове Светости, Патријарха српског, господина Иринеја, свечаном академијом у крипти Храма Светог Саве отворен је пети Фестивал међугенерацијске сарадње под слоганом „ОКеј, повезујемо генерације“. Циљ Фестивала је повезивање људи различитих генерација, кроз културу, спорт и аматерско стваралаштво као медија за унапређење међугенерацијске толеранције, сарадње, разумевања, емпатије и стварања друштва за све генерације. Од 23 – 25. априла фестивалска врата су била широм отворена уз позив за међугенерацијско зближавање кроз различите активности попут заједничких концерата, радионица размене знања и искуства, утакмица, урбаног оријентиринга, причаоница, олимпијада и још многих других активности.
Фестивал је отворила директорка Установе Геронтолошки центар Београд, Сузана Мишић. „Генеза Фестивала почива на жељи и тенденцији да се успоставе везе међу људима без обзира на године старости, разлике у потребама, разлике у могућностима, разлике у приоритетима и различитим погледима на живот. Важно је разумети време у коме живимо, схватити савремене токове и тенденције, разумети и прихватити потребе младих, пружити подршку и разумети свет из њихове перспективе. Битно је радити на очувању идентитета, традиције и културе српског народа, водећи рачуна да сви људи имају једнаке могућности“.
Заменик градоначелника Београда Андреја Младеновић захвалио је Установи Геронтолошки центар Београд зато што је успела да се издигне од свакодневног живота и што је добар пример пословања свим установама у Републици Србији. Протојереј-ставрофор Стојадин Павловић пренео је поздраве и подршку српске православне цркве оваквим настојањима у будућности уз напомену да је породична симфонија нашла место у овом Фестивалу.
Од оснивања Фестивала додељује се Награда „Златно срце“ за хумане активности, акције и подвиге према старијим лицима. Овогодишњи добитник је тридесеттрогодишњи Љубомир Антонијевић из Куршумлије који је спасао осамдесетогодишњег Милосава Вучићевића од великог пожара који је букнуо у његовој кући.
Фестивал је установио и признање „ОКеј медаља“ са циљем валоризације и промовисања примера добре праксе образовних институција у подстицању развоја деце и омладине у духу поштовања људских права, универзалних вредности и неговања међугенерацијске толеранције, разумевања и пријатељства. Овогодишњи добитник је Основна школа „Алекса Шантић“ из Калуђерице за дугогодишњу сарадњу са Геронтолошким центром.
ОКеј фестивал ове године додељује признање „Храст“ за подршку целоживотном учењу и активном старењу. Добитник је Наташа Тодоровић, стручна сарадница Црвеног крста Србије, чланица Савета за унапређење међугенерацијске сарадње и солидарности, саветодавног тела Владе Републике Србије. Признање јој се додељује за дугогодишње промишљање и ангажовање у оквиру цивилног сектора за стварање нормативног и функционалног оквира без старосне дискриминације и креирања добрих примера праксе укључивања младих у акције Црвеног крста на неговању толерантне међугенерацијске комуникације.
У завршном делу свечаног отварања ОКеј фестивала гости су уживали у музичком интермецу посвећеном Стогодишњици завршетка Првог светског рата. Програм су извели удруженим снагама Камерни хор Осме београдске гимназије и Хор Установе Геронтолошки центар Београд.
Снимак ТВ Храм-а са отварања петог Фестивала међугенерацијске сарадње „ОКеј“ можете погледати кликом на следећи линк:
СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА – КРИПТА ХРАМА СВЕТОГ САВЕ
Директорка Установе Сузана Мишић гостовала је у емисији „Београде добро јутро“ ТВ Студија Б где је најавила отварање Фестивала међугенерацијске сарадње „ОКеј“ у крипти Храма Светог Саве и позвала све заинтересоване суграђане да испрате и да се укључе у културне и спортске активности које ће бити реализоване током три дана трајања Фестивала. Интервју можете погледати на facebook страни Установе Геронтолошки центар Београд кликом на следећи линк:
БЕОГРАДЕ ДОБРО ЈУТРО – СУЗАНА МИШИЋ
Час фискултуре „У здравом телу здрав дух“ одржала је сениорка-волонтерка госпођа Милка Чубрановић, иначе професорка физичког васпитања у пензији. Час је одржан у школском двориштву ОШ „Алекса Шантић“. Заједно су вежбали ученици четвртог разреда и чланови Дневног центра и клуба за старије „Треће доба – Калуђерица“. Програм је подршка увођењу свакодневног петнаестоминутног вежбања у основне школе које је покренуло Министарство просвете, науке и технолошког развоја у циљу превенције гојазности код најмлађих ученика.
Изложба „ПЛАКАрТ“ отворена је у Галерији „Кућа Ђуре Јакшића“, најзначајнијем и најстаријем објекту у Скадарлији. Поставку изложбе чинили су радови ученика Школе за дизајн који су учествовали на конкурсу за плакат „ОКеј фестивала 2018“. У музичком делу програма наступала је група певача „Савска зора“ Дневних центара и клубова за старије и ученици музичке школе „Др Војислав Вучковић“. Ученицима који су израдили најбоља идејна решења по оцени жирија, у чији састав су ушли професори графичког дизајна и представници београдских клубова за старије, директорка Установе уручила је награде – ваучере за сликарски материјал. Пратећи програм отварања била је међугенерацијска трампа предмета као симбола различитих генерација.
Са поруком да стари и млади могу заједно почео је прилог емисије „Доживети стоту“ Радио Београда 1 са изложбе која је окупила сениоре и јуниоре. Директорка Установе Сузана Мишић изјавила је за емисију да је Фестивал начин да се прикажу активности које су изазвале највеће интересовање а представници старије и млађе популације говорили су о томе шта откривају кроз међусобна дружења. Репортерски запис можете послушати од 19-ог до 27-ог минута кликом на следећи линк:
ДОЖИВЕТИ СТОТУ: СТАРИ И МЛАДИ МОГУ ЗАЈЕДНО
Радионица учења српског народног кола одржана је у ОШ „Краљ Петар Први“. Ученике су, корацима познатих српских кола, учили чланови Дневног центра и клуба за старије „Стари град 2“. Уводни део радионице је пратило кратко предавање етнолога о значају српског народног кола као нематеријалној баштини нашег народа, која је постала 2017. године део Унескове листе.
Урбани оријентиринг, којем је полазна тачка била клуб „Игор Холодков“ на Врачару завршио се у Студентском парку уз проглашење победничког тима и доделу медаља. У оријентирингу су учествовале три екипе у саставу три сениора и два представника генерације младих. Имали су задатак да на својој задатој путањи открију маркиране тачке, просторе у центру града који су битни и за старије и за млађе генерације. Екипе су се ослањале на знања својих учесника без коришћења савремених технологија.
Екипни турнир у друштвеној игри „човече не љути се“ одржан је у ОШ „Вељко Дугошевић“. На турниру је учествовало десет четворочланих екипа састављених од ученика четвртог разреда школе и чланова 20 београдских клубова за старије. Првопласиранима су додељене златне, сребрне и бронзане медаље.
Кошаркашка утакмица одиграна је другог дана Фестивала у Парку Ушће, са мешовитим тимовима састављеним од ученика Прве спортске кошаркашке гимназије колеџ Београд и чланова београдских клубова за старије који се редовно баве физичком активношћу. Поведени такмичарским духом, сениори су пријатно изненадили присутне енергијом и брзином у вођењу и додавању лопте. Забављали су се играјући раме уз раме са гимназијалцима, а за успомену су им оставили своје аутограме на лопти. Утакмицу је улепшао и наступ чланица гимнастичког клуба „Ритам“ које су показале атрактивне вежбе, окретност и грациозност. У програмском делу наступила су и три плесна пара Соколског друштва Београд Матица.
Новинарка Ивана Мишић је за дневне новине „Ало“ писала о „пензионерима и средњошколцима који су одмерили снаге на кошаркашком терену“, а текст и фотографије можете погледати кликом на следећи линк:
АЛО: НАЈБОЉИ СТРЕЛАЦ ПЕНЗИОНЕР
„Културни колаж различитих генерација“ је програм којим су се представили ученици основне школе „Вељко Дугошевић“, представница КУД-а “Србија 011“ Сара Шљивић и изабрани представници ПАКУД-а „Анђелка Трнавац“ – октет хора „Смиље“, драмска секција клуба „Дринка Ћуковић“, фолклорни ансамбли „Има дана“ из клуба „Чукарица“, „Кошута“ из клуба „Раковица“ и певачка група „Забрањено старење“. Сцена „Пан театра“ пружила је гледаоцима могућност да уживају у комаду са музиком и промоцији младих, даровитих уметника.
Предшколци за баке и деке – деца из вртића „Жикица Јовановић“ представила су се својим програмом станарима Дома Вождовац. Интерактивно дружење најмлађих и најстаријих пратило је рецитовање поезије и причање прича. Управник Иван Јездић уручио је васпитачици вртића захвалницу за вишегодишњу сарадњу.
Међугенерацијска причаоница одржана је у Дому омладине Београда уз присуство чланова мреже истраживача социјалних прилика „Евергрин“. Водио се разговор о унапређивању односа између генерација, друштвеној солидарности као моралној категорији, пољима међугенерацијске размене, дијалога и солидарности, улагању у младе генерације и афирмацији животних циклуса уместо истицања генерацијских разлика.
Међугенерацијска информатичка олимпијада одржана је у највећем Клубу за старије „Игор Холодков“. Задатке из информатике су, пред публиком, решавале две мешовите екипе састављене од студената Факултета организационих наука, студената Филозофског факултета – Одељење андрагогије и корисника домова и клубова Геронтолошког центра Београд, који су полазници курсева стицања рачунарске писмености. Најбољи су добили пригодне награде.
Дневне новине „Политика“ су у београдској рубрици најавиле Фестивал међугенерацијске сарадње „ОКеј – повезујемо генерације“ и активности које повезују најмлађе и најстарије. Новинарка Марија Бракочевић је у Галерији „Кућа Ђуре Јакшића“ обишла поставку изложбе ученика Школе за дизајн који су учествовали у конкурсу за плакат овогодишњег Фестивала. Такође је, победничким плакатом са конкурса и догађајима који су обележили трећи дан Фестивала, означила и његов завршетак.
Установа Геронтолошки центар Београд се захваљује Његовој Светости, Патријарху српском, господину Иринеју, Патријаршијском управном одбору српске православне цркве, Храму Светог Саве и настојатељу Храма, високопреподобном архимандриту Стефану Шарићу, протојереју-ставрофору Стојадину Павловићу, директору Патријаршијске управне канцеларије, Телевизији Храм српске православне цркве, Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Скупштини Града Београда, Осмој београдској гимназији, Музичкој школи „Др Војислав Вучковић“, Првој спортској кошаркашкој гимназији Колеџ Београд, Гимнастичком клубу „Ритам“ из Земуна, Школи за дизајн Београд, Средњој медицинској школи „Надежда Петровић“ из Земуна, Основним школама „Алекса Шантић“, „Вељко Дугошевић“ и „Краљ Петар Први“, Вртићу „Лане“ Предшколске установе Лане – Гроцка, Вртићу „Жикица Јовановић“ са Вождовца, Студентима Факултета организационих наука, Студентима Филозофског факултета – одељење андрагогије, Културно – уметничком друштву „Србија 011“, Соколском друштву Београд Матица, Дому омладине Београда, ПАН Театру, Галерији „Кућа Ђуре Јакшића“, Истраживачима социјалних прилика „Евергрин“, Фондацији „Тијана Јурић“ и осталим сарадницима који су узели учешће на овогодишњем Фестивалу.
0 Comments